1935 - 2003

Gündoğdu Sanımer

Doktor, şair, ebruzen, neyzen, ressam, gazeteci, eğitmen,..

Bir türlü işten başını kaldırıp sevdiği şiirlerine yeterli vakti ayıramadı
Sadece şiir de değildi, ebru teknesinin başında olmadığında ebru hep aklında idi.
Hele kitap okumak için hiç yeterli vakit olmamıştı, okunan binlerce kitaba rağmen...

Hakkında

1935 yılında Trabzon’da Sotka mahallesinde doğdu. Babası Trabzon’un önde gelen muallimlerinden Fevzi Bey, annesi Neriman hanımdır. Çocukluğunu çok sevdiği Sotka mahallesinde geçirdi. Babası Muallim Fevzi Beyi çok küçük yaşlarda Kaybetti. Trabzon Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okumak üzere İstanbul’a geldi. İstanbul Sanat hayatını etkileyen en önemli değerlerdendir. Tıp fakültesinden Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak Trabzon’a geri döndü. 7 Nisan 1966’da Günaç Sağlamer ile evlenen Sanımer’in bir kızı ve bir oğlu oldu.

Bir süre Trabzon Tabip Odası başkanlığını’da yapan Sanımer, emeklilik sonrasında Özel Karadeniz Hastanesi’nde görev yaptı.

1999 yılında tekrar İstanbul’a gelen Sanımer ömrünün son yıllarını burada geçirmiştir. Sanımer 22 Haziran 2003 günü yaşamını yitirmiştir.

Yazı yaşamına çok küçük yaşlarda başlayan Sanımer’in ilk yazısı, Akçaabat’ta yayımlanan “Yeni Pulathane” gazetesinde çıktı. 1953 yılında , bir grup arkadaşı ile Trabzon’da çıkan “Genç Öğretmen” adlı derginin yayımına katkıda bulundu. 1961 yılında yayımlanan ilk “Kıyı’da” şiir ve yazıları ile yer alan Sanımer, bu derginin ikinci, üçüncü ve dördüncü dönemlerinde de dergi ailesinin önemli bir bireyi oldu. Kıyı’ların pek çok sayısında eserleri ile yer alan Sanımer, son dönem Kıyı’nın genel yayın yönetmeni idi.

Başta Hakimiyet, Karadeniz, Kuzey Haber, Türk Sesi gazeteleri olmak üzere Trabzon’da çıkan pek çok gazetede yazıları yayımlanan Sanımer’in Varlık, Karşı, Yazko Edebiyat, Güzel Yazılar,.. dergilerinde de eserlerine yer verilmiştir.

Ebru sanatına yıllarını vakfeden ve bu alanda önemli çalışmalar yapan , sergiler açan Sanımer’in müzik ve resim de vazgeçemediği iki tutkusuydu. Ney ve keman çalan Sanımer’in resimleri birçok karma sergide yer almıştır.

Şiirle kesintisiz bir sevdayı yaşayan Sanımer’in hayatta iken "Karayelin Sürüleri" ve "Suyun İnce Sesinde" isimli iki şiir kitabı okurla buluşmuştur.

Sanımer’in hayatta iken tamamladığı son eseri Trabzon Destanı, onun Trabzon’a olan tutkusu ile ölümünden sonra okurları ile buluşturulmuştur.